Intellectuele eigendom in overeenkomsten: wie bezit wat?

Ontwerpbureau met blanco schetsvellen in een insteekhoes, potlood en liniaal

Gepubliceerd op 27 december 2025 · Laatst bijgewerkt op 7 oktober 2026

Wie een werk maakt, zoals een ontwerp, tekst of software, is volgens de Auteurswet in beginsel zelf rechthebbende, ook als u als opdrachtgever alles heeft betaald. Alleen bij werk van een werknemer, of als de rechten bij schriftelijke akte aan u zijn overgedragen, komen de rechten bij u te liggen.

Betalen is dus niet hetzelfde als eigenaar worden. Zonder goede afspraken krijgt u vaak niet meer dan een gebruiksrecht, terwijl de maker het werk elders kan inzetten. Hieronder leest u welke rechten er bestaan, wie rechthebbende is, hoe een overdracht werkt, wat het verschil is met een licentie en hoe u vertrouwelijke informatie beschermt.

Twee zakelijke professionals bespreken documenten aan een tafel in een kantooromgeving.

Inhoudsopgave

Welke intellectuele eigendomsrechten bestaan er?

De belangrijkste zijn het auteursrecht, het octrooirecht, het merkenrecht en het modellenrecht. Sommige ontstaan vanzelf, andere pas na registratie; dat bepaalt ook wie de rechthebbende is.

Twee zakelijke professionals bespreken intellectuele eigendom in een moderne kantooromgeving met documenten en digitale apparaten op tafel.

Wat beschermt elk recht?

Het auteursrecht beschermt werken van letterkunde, wetenschap en kunst, zoals teksten, foto’s, ontwerpen, muziek en software. Het ontstaat automatisch op het moment dat het werk wordt gemaakt. Registratie is niet nodig. Het auteursrecht ligt in beginsel bij de maker.

Het octrooirecht beschermt technische uitvindingen die nieuw, inventief en industrieel toepasbaar zijn. U vraagt een Nederlands octrooi aan bij Octrooicentrum Nederland, een Europees octrooi bij het Europees Octrooibureau. De bescherming duurt ten hoogste twintig jaar. Meer daarover leest u in ons artikel over octrooi aanvragen.

Het merkenrecht beschermt tekens waarmee u uw producten of diensten onderscheidt, zoals een naam of logo. Een Benelux-merk ontstaat door inschrijving bij het Benelux-Bureau voor de Intellectuele Eigendom (BOIP), een Uniemerk bij het EUIPO. Rechthebbende is degene die het merk heeft ingeschreven, niet degene die het logo heeft ontworpen.

Het modellenrecht beschermt het uiterlijk van een product, zoals de vorm, lijnen en kleuren. Een Benelux-model deponeert u eveneens bij het BOIP. Het kwekersrecht ten slotte beschermt nieuwe plantenrassen.

Zijn bedrijfsgeheimen een eigendomsrecht?

Vertrouwelijke bedrijfsinformatie, zoals productieprocessen, recepturen, klantenbestanden of strategische plannen, kan worden beschermd als bedrijfsgeheim. Dat is geen intellectueel eigendomsrecht dat u kunt registreren, maar een bescherming tegen onrechtmatige verkrijging, gebruik of openbaarmaking.

Volgens de Wet bescherming bedrijfsgeheimen gaat het om informatie die geheim is, handelswaarde heeft omdat zij geheim is, en waarvoor u redelijke maatregelen heeft genomen om haar geheim te houden. Lekt de informatie uit, dan kan de bescherming vervallen. Hoe u dat voorkomt, leest u in ons artikel over de bescherming van bedrijfsgeheimen.

Wie is rechthebbende op wat er wordt gemaakt?

Bij het auteursrecht is dat de maker, tenzij hij werknemer is of het werk naar uw ontwerp en onder uw leiding heeft gemaakt. Een zelfstandige opdrachtnemer houdt de rechten, tenzij hij ze schriftelijk aan u overdraagt.

Twee zakelijke professionals bekijken samen een contract in een kantooromgeving.

Blijft de maker rechthebbende als u betaalt?

Een programmeur die als zelfstandige software voor u ontwikkelt, blijft auteursrechthebbende. Dat geldt ook als u gedetailleerde specificaties heeft gegeven en de factuur volledig heeft betaald. Niet “ik betaal, dus het is van mij”, maar “ik maak, dus het is van mij” is het uitgangspunt. Dat speelt ook als u freelance developers in het buitenland inhuurt.

De Auteurswet kent een paar uitzonderingen. Volgens artikel 6 is degene naar wiens ontwerp en onder wiens leiding en toezicht een werk is gemaakt, de maker. Dat komt weinig voor, omdat de uitvoerder dan vrijwel geen eigen creatieve keuzes mag maken. Volgens artikel 8 kan ook een rechtspersoon als maker gelden als die een werk openbaar maakt als van haarzelf afkomstig, zonder vermelding van een natuurlijk persoon als maker.

Wie is rechthebbende bij werk van een werknemer?

Maakt een werknemer een werk als onderdeel van zijn functie, dan is volgens artikel 7 van de Auteurswet de werkgever de maker, tenzij anders is afgesproken. Meer daarover leest u in ons artikel over auteursrecht en arbeid. Voor uitvindingen van werknemers geldt een vergelijkbare regel in artikel 12 van de Rijksoctrooiwet 1995, als het doen van uitvindingen bij de functie hoort.

Ook dan kan de werknemer recht hebben op een billijke vergoeding. Volgens artikel 12 lid 6 van de Rijksoctrooiwet 1995 geldt dat als zijn loon geen vergoeding vormt voor het mislopen van het octrooi. Werk dat buiten de functie valt, blijft van de werknemer. Neem daarom een IE-clausule op in de arbeidsovereenkomst. Werkt een bestuurder of aandeelhouder zonder dienstverband voor de onderneming, regel het dan in de overeenkomst van opdracht of de aandeelhoudersovereenkomst.

Bij een opdracht aan een zelfstandige ligt dat anders. De rechten blijven bij de opdrachtnemer. Schakelt die zelf weer derden in, dan liggen de rechten bij die derden of bij de opdrachtnemer, afhankelijk van hun onderlinge afspraken. Wilt u als opdrachtgever de rechten hebben, dan moet u dat uitdrukkelijk en schriftelijk regelen.

Wie is rechthebbende als u samen iets maakt?

Maken twee partijen samen een werk waarvan de bijdragen niet te scheiden zijn, dan zijn zij samen rechthebbende. Er ontstaat dan een gemeenschap in de zin van artikel 3:166 BW. Voor het beheer en de overdracht van het geheel is in beginsel medewerking van beide nodig.

Zonder afspraken kan dat tot blokkades leiden: de een wil het werk in licentie geven, de ander niet. Leg daarom in een samenwerkingsovereenkomst vast wie welk aandeel krijgt, hoe beide partijen de rechten mogen gebruiken, of exclusiviteit geldt en hoe opbrengsten worden verdeeld. Werkt u samen in een vennootschap of coöperatie, kijk dan ook naar de regels van die rechtsvorm.

Wat geldt als er niets is afgesproken?

Zonder afspraken blijven de rechten bij de maker. De opdrachtgever krijgt dan een gebruiksrecht, waarvan de omvang afhangt van wat partijen redelijkerwijs voor ogen stond. Daarbij kijkt de rechter naar de bedoeling van partijen en de aard van de opdracht.

In de praktijk kan dat betekenen dat u het werk mag gebruiken waarvoor het is gemaakt, maar niet mag aanpassen of doorverkopen. De maker kan het werk ook aan anderen aanbieden, zelfs aan uw concurrenten. Bij software loopt u bovendien het risico dat u geen toegang heeft tot de broncode en voor onderhoud en updates afhankelijk blijft van de maker. Hoe u dat voorkomt, leest u in ons artikel over het opstellen van contracten.

Hoe draagt u intellectuele eigendom over?

Voor een overdracht is een schriftelijke akte nodig. Bij het auteursrecht volstaat een onderhandse akte; voor octrooien, merken en modellen is daarnaast inschrijving in het register van belang om de overdracht tegen derden te kunnen inroepen.

Aan welke eisen moet een overdracht voldoen?

Volgens artikel 2 van de Auteurswet wordt het auteursrecht overgedragen door een akte. Dat kan een gewone, door beide partijen getekende overeenkomst zijn; een notaris is niet nodig. Er moet wel een geldige grondslag zijn, zoals een koop- of opdrachtovereenkomst, en de overdragende partij moet zelf rechthebbende zijn.

In de akte staat welke rechten precies worden overgedragen. Een omschrijving als “alle rechten” is vaak te vaag. Beschrijf daarom het werk en de rechten zo concreet mogelijk, en regel of de overdracht ook geldt voor toekomstige werken die tijdens de samenwerking ontstaan.

Ook een merk wordt schriftelijk overgedragen; zonder geschrift is de overdracht volgens het Benelux-Verdrag inzake de intellectuele eigendom nietig. Voor merken en modellen laat u de overdracht inschrijven bij het BOIP, voor een Nederlands octrooi in het octrooiregister. Zonder inschrijving kunt u zich tegenover derden vaak niet op de overdracht beroepen.

Welke rechten gaan niet over?

Niet alle rechten zijn overdraagbaar. De persoonlijkheidsrechten uit artikel 25 van de Auteurswet blijven bij de maker, ook na overdracht. De maker kan zich bijvoorbeeld verzetten tegen aantasting van zijn werk die zijn eer of naam kan schaden. Van sommige persoonlijkheidsrechten, zoals naamsvermelding, kan hij afstand doen. Regel dat in de overeenkomst.

Neem ook garanties op. De overdragende partij verklaart dan dat zij rechthebbende is en dat het werk geen inbreuk maakt op rechten van derden. Blijkt dat niet te kloppen, dan kunt u op grond van die garantie schadevergoeding vorderen. Een controle vooraf voorkomt problemen achteraf. Bij een bedrijfsovername speelt dit extra; zie ons artikel over intellectueel eigendom bij een bedrijfsovername.

Welke vergoeding spreekt u af?

Bij een overdracht spreken partijen meestal een koopsom af; bij een licentie volgen vaak periodieke betalingen. Wat het verschil precies is, leest u in ons artikel over licentie of overdracht. De waarde hangt af van onder meer de verwachte inkomsten, de markt en de ontwikkelingskosten.

Beide vormen hebben fiscale gevolgen, zeker bij overdracht binnen een concern of naar een aparte IE-vennootschap. Law & More adviseert niet over fiscale structurering; voor de fiscale kant verwijzen wij u naar een fiscalist. Leg in de overeenkomst verder vast wie eigenaar wordt van verbeteringen en aanvullingen, en wie de kosten van het in stand houden van registraties draagt.

Wat regelt een licentieovereenkomst?

Met een licentie geeft de rechthebbende een ander toestemming om zijn intellectuele eigendom te gebruiken, terwijl hij zelf eigenaar blijft. In de licentie legt u vast welke rechten, voor welk gebied en welke duur en tegen welke vergoeding.

Wanneer heeft u een licentie nodig?

Wie andermans auteursrecht, merk, octrooi of software wil gebruiken, heeft daarvoor toestemming nodig. Zonder die toestemming pleegt hij inbreuk, met alle gevolgen van dien. Licenties komen overal voor: bij software, bij muziek via streamingdiensten en bij producten die onder een bekend merk worden verkocht. De licentiegever verdient daaraan via royalty’s of een vaste vergoeding. Meer daarover leest u in ons artikel over de licentieovereenkomst.

Wat is het verschil tussen een exclusieve en een niet-exclusieve licentie?

Bij een exclusieve licentie krijgt één licentienemer het gebruiksrecht. De licentiegever verleent dan geen andere licenties, en vaak gebruikt hij het recht ook zelf niet meer; spreek dat uitdrukkelijk af. Een exclusieve licentie geeft de licentienemer de meeste zekerheid.

Bij een niet-exclusieve licentie kan de rechthebbende meerdere partijen tegelijk toestemming geven en het recht zelf blijven gebruiken. Dit type komt het meest voor.

Een sublicentie houdt in dat de licentienemer op zijn beurt licenties aan derden mag verlenen. Dat ziet u bijvoorbeeld bij franchising. Leg in de overeenkomst uitdrukkelijk vast of sublicenties zijn toegestaan.

Wat staat er in een goede licentieovereenkomst?

Een goede licentieovereenkomst beschrijft welke rechten worden verleend, voor welke producten of diensten, in welk gebied en voor welke duur. Zij regelt de vergoeding: een vast bedrag, royalty’s per verkocht product of een combinatie, met de wijze van berekenen en de betaaltermijnen. En zij bepaalt dat de licentiegever eigenaar blijft, wanneer de licentie kan worden beëindigd en wat zonder extra toestemming niet is toegestaan.

BepalingWat regelt u
ReikwijdteWelke rechten, producten en geografisch gebied
FinanciënVergoeding, royalty’s, betaaltermijnen
EigendomWie eigenaar blijft van welke rechten, ook van verbeteringen
Duur en beëindigingLooptijd en opzeggingsvoorwaarden
BeperkingenWat niet mag zonder extra toestemming, zoals aanpassen of sublicentiëren

Hoe beschermt u vertrouwelijke informatie?

Met een geheimhoudingsovereenkomst en aantoonbare maatregelen om informatie geheim te houden. Een i-DEPOT kan daarnaast bewijzen wanneer u over een idee beschikte.

Wat regelt een geheimhoudingsovereenkomst?

Een geheimhoudingsovereenkomst, ook wel NDA genoemd, legt vast dat de ontvanger vertrouwelijke informatie niet mag gebruiken of doorgeven. Laat partners, leveranciers en investeerders zo’n overeenkomst tekenen voordat u gevoelige informatie deelt. Meer daarover leest u in ons artikel over de geheimhoudingsovereenkomst.

Een NDA is vooral belangrijk in de beginfase van een samenwerking. Uw idee is dan vaak nog niet beschermd door een octrooi of ander recht. De geheimhoudingsovereenkomst overbrugt die periode. Houd er rekening mee dat een uitvinding die u zonder geheimhouding openbaar maakt, niet meer nieuw is en dus niet meer octrooieerbaar.

Hoe bewijst u met een i-DEPOT dat een idee van u is?

Met een i-DEPOT bij het BOIP legt u vast dat u op een bepaalde datum over een idee, ontwerp of document beschikte. Het i-DEPOT geeft zelf geen bescherming; het is alleen bewijs van het tijdstip. In combinatie met een geheimhoudingsovereenkomst versterkt het wel uw positie bij een geschil.

Hoe regelt u geheimhouding in een samenwerking?

Leg in een samenwerkingsovereenkomst vast welke informatie vertrouwelijk is, hoe lang de geheimhouding geldt, wat er gebeurt bij schending en welke maatregelen beide partijen nemen. Zonder die maatregelen kan informatie haar status als bedrijfsgeheim verliezen. Een boetebeding kan helpen, maar de rechter kan een boete volgens artikel 6:94 BW matigen als de billijkheid dat klaarblijkelijk eist.

Waar let u op bij software en websites?

Bij software gaat het niet alleen om het auteursrecht, maar ook om de broncode, onderdelen van derden en open source. Regel die punten uitdrukkelijk, want de hoofdregel dat de maker rechthebbende blijft, geldt hier onverkort.

Laat een ontwikkelaar software voor u bouwen, spreek dan af of u de rechten overgedragen krijgt of een licentie. Krijgt u een licentie, leg dan vast of die exclusief is, voor welke duur en of u de software mag aanpassen of door een andere partij mag laten onderhouden. Voor dat laatste heeft u de broncode nodig. Spreek af dat die wordt geleverd, of regel een escrow-regeling waarbij de broncode bij een derde wordt bewaard en aan u wordt vrijgegeven als de leverancier failliet gaat of stopt met onderhoud.

Veel software bevat onderdelen van derden en open-sourcecomponenten. De ontwikkelaar kan u daarop geen rechten overdragen die hij zelf niet heeft. Vraag daarom een overzicht van gebruikte componenten en hun licenties. Sommige open-sourcelicenties verplichten u de broncode van een afgeleid werk ook openbaar te maken als u het verspreidt. Dat kan botsen met uw wens de software exclusief te gebruiken.

Bij een website spelen vergelijkbare vragen. Het ontwerp, de teksten, de foto’s en de code kunnen elk een eigen rechthebbende hebben. Een webbureau dat stockfoto’s gebruikt, heeft daarvoor vaak alleen een licentie die niet zonder meer op u overgaat. Laat in de opdracht vastleggen welke rechten u krijgt op elk onderdeel, en wie verantwoordelijk is als een derde een inbreukclaim indient.

Bestaat uw product uit een verzameling gegevens, zoals een klanten- of productdatabase, dan kan ook de Databankenwet een rol spelen. Die beschermt de producent die substantieel heeft geïnvesteerd in het verkrijgen, controleren of presenteren van de inhoud. Ook daarover maakt u in de overeenkomst afspraken.

Wat regelt u in een overeenkomst over intellectueel eigendom?

U legt vast wie welke IE-rechten krijgt en wat de andere partij ermee mag. Welke punten u regelt, hangt af van het soort samenwerking.

In een intellectueel eigendom overeenkomst, ook wel IE-overeenkomst genoemd, komen meestal deze onderwerpen terug:

  • Welke rechten: omschrijf het werk en de IE-rechten zo concreet mogelijk, bijvoorbeeld in een bijlage.
  • Overdracht of licentie: kies of de rechten overgaan naar een nieuwe eigenaar, of dat de rechthebbende alleen toestemming geeft voor gebruik.
  • Bestaande en nieuwe kennis: maak onderscheid tussen wat elke partij inbrengt en wat u samen ontwikkelt.
  • Geheimhouding: spreek af hoe u met vertrouwelijke informatie omgaat, of laat vooraf een aparte geheimhoudingsovereenkomst (non-disclosure agreement) tekenen.
  • Garanties en vrijwaring: laat de andere partij verklaren dat zij rechthebbende is en dat het werk geen inbreuk maakt op rechten van derden.
  • Vergoeding, duur en einde: regel de betaling, de looptijd en wat er met de rechten gebeurt als de samenwerking eindigt.

Welke fouten ziet u vaak in contracten?

De meest voorkomende fout is dat niet wordt geregeld wie eigenaar wordt van wat tijdens de samenwerking ontstaat. Daarnaast ontbreken vaak geheimhoudingsafspraken in de beginfase.

Wie een idee deelt zonder geheimhoudingsafspraak, loopt het risico dat de ander het gebruikt of doorgeeft. Ook onduidelijke afspraken over kosten en de verdeling van opbrengsten leiden regelmatig tot conflicten. Leg vast wie welke kosten draagt en hoe opbrengsten worden verdeeld, en regel hoe lang de samenwerking duurt en hoe zij kan eindigen.

Standaardovereenkomsten passen lang niet altijd bij uw situatie. Een algemene overdrachtsclausule in inkoopvoorwaarden werkt bijvoorbeeld niet als die voorwaarden nooit rechtsgeldig van toepassing zijn geworden. Leg de belangrijkste afspraken daarom schriftelijk en op maat vast voordat de samenwerking begint.

Hoe lost u een geschil over intellectuele eigendom op?

Begin met overleg; lukt dat niet, dan zijn mediation, arbitrage of een procedure bij de rechter mogelijk. Bij een dreigende inbreuk kunt u in kort geding snel een verbod vragen.

Een neutrale mediator helpt partijen zelf tot een oplossing te komen. Dat is meestal sneller en goedkoper dan een procedure. Het verschil met arbitrage leest u in ons artikel over mediation of arbitrage.

Bij arbitrage neemt een arbiter een bindende beslissing. Arbitrage is vertrouwelijk en kan specialistische kennis inbrengen, maar partijen moeten er wel voor kiezen, meestal via een arbitrageclausule in het contract. Is die er niet, dan is de gewone rechter bevoegd.

De rechter kan een inbreuk verbieden, schadevergoeding toekennen en bevelen dat inbreukmakende producten uit de handel worden genomen. In IE-zaken kan de verliezende partij bovendien worden veroordeeld in de redelijke en evenredige proceskosten van de winnaar, volgens artikel 1019h Rv. Dat maakt een procedure voor beide partijen financieel riskanter dan een gewone civiele zaak. Bij opzettelijke inbreuk, zoals namaak en piraterij, is ook strafrechtelijke vervolging mogelijk.

Waar vindt u informatie en registers?

Het BOIP beheert de registers voor Benelux-merken en -modellen en het i-DEPOT. Octrooicentrum Nederland, onderdeel van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), is het loket voor Nederlandse octrooien en geeft ook algemene informatie over intellectuele eigendom.

Voor merken en modellen in de hele Europese Unie kunt u terecht bij het EUIPO, voor Europese octrooien bij het Europees Octrooibureau. Brancheorganisaties en kenniscentra van universiteiten en hogescholen bieden soms ondersteuning bij samenwerkingen. Voor het opstellen van de overeenkomst en bij een geschil is juridisch advies zinvol, omdat de regels per recht verschillen.

Waar let u als opdrachtgever op?

  • Laat de overdracht van de rechten vastleggen in een akte die beide partijen tekenen (artikel 2 Auteurswet).
  • Controleer of de opdrachtnemer derden heeft ingeschakeld, en of ook hun rechten aan u overgaan.
  • Spreek af dat de broncode wordt geleverd of bij een derde in escrow wordt bewaard.
  • Vraag een garantie dat het werk geen inbreuk maakt op rechten van derden, en een overzicht van gebruikte open-sourcecomponenten.
  • Laat de overdracht van een merk of model inschrijven bij het BOIP.

Waar let u als maker of opdrachtnemer op?

  • Controleer welke rechten u precies overdraagt, en of de overdracht ook geldt voor toekomstige werken.
  • Leg vast welke bestaande kennis en eigen tools u inbrengt en zelf mag blijven gebruiken.
  • Bepaal of u afstand doet van persoonlijkheidsrechten zoals naamsvermelding (artikel 25 Auteurswet).
  • Spreek af dat de rechten pas overgaan na volledige betaling.
  • Beperk uw garantie en aansprakelijkheid voor inbreukclaims tot wat u zelf kunt overzien.

Wat kunnen wij voor u doen bij intellectuele eigendom in een overeenkomst?

Wij helpen u de rechten op wat er in een samenwerking ontstaat vooraf goed te regelen, en treden op als het misgaat:

  • Wij brengen in kaart welke intellectuele eigendomsrechten in uw samenwerking spelen en bij wie ze nu liggen.
  • Wij stellen een akte van overdracht op die voldoet aan artikel 2 Auteurswet, en zorgen waar nodig voor inschrijving bij het BOIP of in het octrooiregister.
  • Wij stellen licentie- en geheimhoudingsovereenkomsten op, of beoordelen de concepten van de andere partij.
  • Wij nemen IE-clausules op in arbeidsovereenkomsten en in opdrachtovereenkomsten met freelancers.
  • Wij treden op bij inbreuk of een geschil, met een sommatie, een kort geding of een bodemprocedure, en wegen daarbij de proceskostenregeling van artikel 1019h Rv mee.

Samengevat

  • Het auteursrecht ligt bij de maker; betalen maakt u geen eigenaar.
  • Bij werk van een werknemer is de werkgever volgens artikel 7 Auteurswet de maker, tenzij anders afgesproken.
  • Overdracht vraagt een schriftelijke akte; voor merken, modellen en octrooien is ook inschrijving in het register van belang.
  • Met een licentie blijft de rechthebbende eigenaar en krijgt de licentienemer alleen een gebruiksrecht.
  • Bescherm vertrouwelijke informatie met een geheimhoudingsovereenkomst en aantoonbare maatregelen.

Veelgestelde vragen

Wat valt onder intellectuele eigendom?

Het auteursrecht, octrooien, merken, modellen, het handelsnaamrecht, het databankenrecht en het kwekersrecht. Knowhow en bedrijfsgeheimen worden daarnaast beschermd via de Wet bescherming bedrijfsgeheimen. Leg in uw overeenkomst precies vast om welke intellectuele eigendom het gaat, en of het gaat om bestaande rechten of om rechten die tijdens de samenwerking ontstaan.

Wat is het verschil tussen intellectueel eigendom en auteursrecht?

Intellectueel eigendom is de verzamelnaam voor rechten op creaties, uitvindingen en onderscheidingstekens. Het auteursrecht is daar één van: het beschermt werken zoals teksten, ontwerpen en software en ontstaat zonder registratie. Voor een octrooi en voor een Benelux-merk of -model is registratie wel nodig.

Hoe draagt u intellectuele eigendom over of geeft u het in licentie?

Bij een overdracht gaat het recht volledig over naar de ander, via een schriftelijke akte. U bent daarna geen rechthebbende meer. Bij een licentie blijft u eigenaar en geeft u alleen toestemming voor gebruik, onder uw voorwaarden. Leg in beide gevallen vast welke rechten het betreft, het gebied, de duur, het gebruiksdoel en de vergoeding.

Welke bepalingen beschermen de rechthebbende?

Een geheimhoudingsbepaling voorkomt dat de ander uw vertrouwelijke informatie deelt. Met een vrijwaring verplicht de ander zich u schadeloos te stellen als derden aanspraken maken wegens inbreuk. Een boetebeding stelt een financiële sanctie op schending; de rechter kan een te hoge boete wel matigen. En een bepaling over eigendom van verbeteringen voorkomt discussie over nieuwe rechten.

Wat gebeurt er als u de afspraken over intellectuele eigendom niet nakomt?

Dan pleegt u wanprestatie en mogelijk ook inbreuk. De ander kan schadevergoeding vorderen, in kort geding een verbod vragen en bij een ernstige tekortkoming de overeenkomst ontbinden. Rechten die u via de overeenkomst had, kunt u dan kwijtraken. Bij opzettelijke inbreuk, zoals namaak, is strafrechtelijke vervolging mogelijk.

Hoe regelt u wijzigingen en verbeteringen?

Leg vast wie eigenaar wordt van verbeteringen en aanpassingen van het oorspronkelijke werk. Bij gezamenlijke ontwikkeling kunt u gezamenlijk eigendom afspreken, of dat elke partij eigenaar wordt van haar eigen bijdrage. Regel ook of aanpassingen onder dezelfde licentievoorwaarden vallen, en houd rekening met de persoonlijkheidsrechten van de maker.

Hoe legt u intellectuele eigendom goed vast?

Maak eerst een overzicht van alle rechten die een rol spelen. Beschrijf elk recht in de overeenkomst zo concreet mogelijk, bij voorkeur in een bijlage die u bijwerkt als er nieuwe rechten ontstaan. Bewaar registratiebewijzen, ontwerpdocumenten en correspondentie die het bestaan en de herkomst van de rechten aantonen.

De wettekst van de Auteurswet vindt u op wetten.overheid.nl.

Law & More adviseert ondernemers over intellectuele eigendom in overeenkomsten, licenties en geheimhouding; zie onze pagina IT-recht.

Meer over hoe Law & More u hierbij helpt, leest u op de pagina civiel recht advocaat.

Juridische hulp nodig?

Heeft u een brief, dagvaarding of vonnis ontvangen? Stuur de stukken aan ons toe. Wij controleren welke termijnen lopen en wat uw mogelijkheden zijn.

Dit artikel geeft algemene informatie en vervangt geen advies over uw specifieke situatie.

Juridische hulp nodig?

Heeft u een brief, dagvaarding of vonnis ontvangen? Stuur de stukken aan ons toe. Wij controleren welke termijnen lopen en wat uw mogelijkheden zijn.

Dit artikel geeft algemene informatie en vervangt geen advies over uw specifieke situatie.